Hyunjeong Kim, yenilikçi çatı penceresi perdeleri konseptiyle ilk VELUX Uluslararası Tasarım Ödülü'nün sahibi oldu

İki kazanan ve beş mansiyon ödülü, 22 Mayıs 2014 tarihinde Hollanda, Eindhoven Tasarım Akademisi'nde düzenlenen VELUX Uluslararası Tasarım Ödülleri töreninde sahiplerini buldu. Almanya, Berlin Sanat Üniversitesi'nden Hyunjeong Kim "Ferro Fluid Scales" (Manyetik Akışkan Hücreleri) projesiyle birincilik ödülünün sahibi oldu. İkincilik ödülü, "The Swipe" isimli projeleriyle Hollanda, Delf Teknik Üniversitesi'nden Iris van den Brink ve Anneloes de Koff'un oldu.

Jüri, Hyunjeong Kim'i, "çatı pencereleri için kapsamlı ve yenilikçi çözümü" çalışmasıyla 6000 avroluk ödüle layık gördü,  Manyetik Akışkan Hücreleri'nin yüksek yenilikçilik göstergesi, vizyon sahibi bir proje olduğunu da ekledi. Teknik açıdan bakıldığında da, çatı pencereleri kaplamalarına yeni bir düşünce tarzı getiren çok akıllıca ve sofistike bir çözüm."

Manyetik çekicilik

Almanya, Berlin Sanat Üniversitesi'nden Hyunjeong Kim  Ferro Fluid Scales (Manyetik Akışkan Hücreleri) isimli yaratıcı perde tasarımıyla ilk VELUX Uluslararası Tasarım Ödülü'nde birinciliği kazandı.

"VELUX Uluslararası Tasarım Ödülü'nü kazandığım için çok heyecanlı ve mutluyum, diyor Hyunjeong Kim - VELUX ödülleri çok ünlü ve önemli ödüller. Kazandığım için kendimle gurur duyuyorum, bunun kariyerim için mükemmel olacağını ümit ediyorum."

 Ferro Fluid Scales (Manyetik Akışkan Hücreler)  projesinin ilhamı, doğal durumunda siyah suya benzeyen ama manyetik alanlar içindeyken yoğunlaşan Manyetik Akışkandan geliyor. Ferro Fluid Scales (Manyetik Akışkan Hücreleri) bu bilimsel bilgiyi, opak sıvı ve her bir şeffaf cam bıçağındaki açık asıltı sıvısını içermesiyle ve kullanıcının manyetik alanın gücünü kolayca yükseltmesini veya azaltmasını, böylece kullanıcının perdeden geçebilecek ışık miktarını kontrol edebilmesini sağlamasıyla orijinal tasarıma dahil etmektedir.

Kim, geliştirme sürecinin detaylarını şu şekilde anlatıyor: Fikrimi gerçekleştirmek için birçok malzeme araştırdıktan sonra sonunda Manyetik Akışkan'ı keşfettim.  Ferro Fluid Scales (Manyetik Akışkan Hücreleri) tasarımının en önemli yönü, perdenin fiziksel hareketle değil Manyetik Akışkanın ince cam panellerde veya hücrelerde organik değişimi yoluyla çalışmasıdır. İçeri giren güneş ışığı miktarının yükseltilmesi veya azaltılması gücünün kontrol edilmesini kolaylaştıran bir elektromanyetik bir ünite ekledim."

Yedi önemli proje

2500 avroluk ikincilik ödülü, Hollanda, Delf Teknik Üniversitesi'nden Iris van den Brink ve Anneloes de Koff'un oldu. Aşamalı karartma sistemi projesi The Swipe'ı tanımlarken, Iris van den Brink ve Anneloes de Koff şunları anlatıyor: "Güzel, estetik etkisinin yanı sıra tasarımımız kolaylığı nedeniyle ayrıca gerçekleştirilebilir de.  The Swipe 'ın tüm farklı parçaları standart elemanlardır, bu nedenle üretim maliyeti düşük tutulabilir. Bu projenin VELUX tarafından benimsenen herkesin erişebileceği mükemmel tasarımlar yaratmak vizyonu doğrultusunda olduğunu hissediyoruz."

Jüri projeyi "çok kolay fakat güçlü ve yenilikçi bir çözüm" olarak gördü, ayrıca "iç/dış çözümün ışığın ilginç bir yolla manipüle edilme" şeklini gösterdiğini de ekledi."

Ayrıca beş ekip de projeleriyle mansiyon ödülü kazandı. Ödül töreninde, Almanya, Hollanda, İspanya, Polonya ve Macaristan'daki tasarım okullarından gelen yedi finalist tasarımlarının prototiplerini gösterdi.

Prestijli Kırmızı Nokta Tasarım Ödülü'nün kurucusu, jüri üyesi Peter Zec: "Mansiyon ödülüne layık görülen beş proje arasında, birçok ilginç çözüm vardı. Doğal gün ışığını gece enerji kaynağı olarak kullanılması, doğadan çokça ilham almış hem sürdürülebilir hem de teknik çözümler gibi yeni ve heyecan verici teknolojilerin kullanımını gördük." dedi.

Kazananı seçmek

Favori adayda karar kılmak, Alman Peter Zec, Danimarkalı-İtalyan tasarım ikilisi GamFratesi ve Hollandalı tasarımcı ve mimar Petra Blaisse'ten oluşan jüri için zor bir görevdi. Bu kadar çok yetenekli ekip ve sıra dışı proje karşısında jüri üyeleri zaman zaman kazananı seçerken anlaşmazlığa düştüler.

Statükoyu devamlı olarak zora sokan tasarımlarıyla tanınan jüri üyesi Petra Blaisse, tüm finalistlerin kazanan olduğunu düşünüyor, çünkü hepsi perde tasarımı alanında geniş olanaklara yeni bir ışık tutabilmeyi becerdiler ve bu da jürinin seçim yapma sürecini zorlaştıran bir durum oldu.

"Kazanan projede teknolojik zekanın, yaratıcılık ve etkililikle kombinasyonunu gördük. Kazanan çözümü açıklarken: "Etkililik, fonksiyonellik manasında anlaşıldı – çözüm, dekoratif tasarımı kullanıcıya zorla dayatmıyor" diyor, Petra Blaisse.

Yeni tasarım ödülü yenilikçiliğe özendiriyor

VELUX Uluslararası Tasarım Ödülü, Avrupa'nın dört bir yanındaki gelecek vaat eden tasarım öğrencilerine, perde ve çatı pencereleri için tasarım ile teknolojinin kesişme noktasında başarılabilineceklerin sınırlarını zorlama fırsatını vermek için kurulmuştur. VELUX, öğrencileri çatı penceresi perdelerinin gelecekteki tasarımı ve oluşumu üzerine fikirlerini VELUX Uluslararası Tasarım Ödülü'nü kazanma şansı için göndermelerini teklif etti. 20'yi aşkın Avrupa ülkesinden gelen katılımcılar, kritere göre derecelendirilen işlerini gönderdiler. Bu kriterler: 'yenilikçilik', 'iyileştirilmiş yaşam kalitesi', 'sürdürülebilirlik' ve 'piyasa potansiyeli' olarak belirlendi.

VELUX Grup Dekorasyon ve Güneş Koruma Ürünleri Genel Direktörü Kent Holm, katılımcı ekiplerin ürettiği yaratıcı proje sayısından etkilenmişti – törende özellikle tasarımların üzerinde duruldu.

"Bu yarışmayı düzenlemeye karar verdiğimizde, bu kadar çok sayıda heyecan verici projeyle karşılaşacağımızı hiç düşünmemiştik," diyor Holm törende. "Bu tasarım ekipleri arasından kaçının oldukça karmaşık çözümler tercih ettiklerini görmek gerçekten hayranlık uyandırıcı ve yarışma boyunca gösterilen hedeften şaşmayan kendini adama ve işçilik seviyesini görmekten çok büyük memnuniyet duyduk."

Holm, ilhamdan konsepte dönüştürmeye ve tasarımdan prototipe kadar süregelen süreçten öğrencilerin yarar sağladıklarını ümit ettiğini ekliyor. "Gün ışığı, temiz hava ve çekici görüntü kaynağı olarak çatı penceresi yaşamlarımızı ışıkla zenginleştiriyor ve yaşam, iş ve oyun için daha iyi yaşam ortamları oluşturuyor. Tüm katılımcıların, çatı pencereleri konusunda değerli fikirlere sahip olduklarından eminim, bizler öğrencilerin sunduğu tüm konsept ve çözümlerden kesinlikle ilham aldığımızı hissediyoruz."