Apple Home uygulamasına ağ geçidi ekleme

VELUX ağ geçidini HomeKit ile kullanmak VELUX ürünlerinizi Apple Home uygulamasında basit bir dokunuşla, Siri'ye söyleyerek veya görevleri otomatik olarak gerçekleştirerek kontrol edebilmenizi sağlar. Aşağıdaki talimatlarda yalnızca Apple Home uygulamasını kullanarak (VELUX ACTIVE uygulaması değil) ağ geçidinin kurulması açıklanmaktadır.

 Ağ geçidinin kurulması için genelde prosedür üç adımdan oluşur:
İlk önce ağ geçidinizi Home uygulamasına ekleyin ve Wi-Fi'ye bağlayın. İlk önce ağ geçidinizi Apple Home uygulamasına ekleyin ve Wi-Fi'ye bağlayın. Daha sonra, VELUX ürünlerinizi ağ geçidinizle eşleştirin. Son olarak sensör ve başlatma anahtarlarınızı ağ geçidinizle eşleştirin.

1: HomeKit Kurulumu

Home uygulamasına ağ geçidi eklemek için lütfen aşağıdakileri gerçekleştirin:  

 1. Verilen güç kablosunu kullanarak ağ geçidini güç kaynağına bağlayın.
  (ağ geçidi başlatılırken arkadaki LED ışık yeşil yanar)

 2. LED ışık beyaz yanıncaya kadar bekleyin. Şimdi ağ geçidi, Home uygulamasına eklenebilir.  
  Beyaz ışık görmüyorsanız LED ışık, beyaz olarak yanmaya başlayıncaya kadar "Ayarlar" simgesiyle işaretli orta düğmeye basın. 

 3. Ağ geçidini Home uygulamasına ekleyin. Home uygulamasını açın: Apple Home uygulamasını açın > Aksesuar Ekle'yi seçin > ağ geçidinin arkasındaki sekiz basamaklı HomeKit kodunu tarayın. Ağ geçidinin otomatik olarak Home uygulamasında görünür olması gerekir.

 4. Ağ geçidinizin, mobil cihazınızın kullandığı aynı Wi-Fi'ye bağlanmasını sağlayın.

Not: Ağ geçidi yazılımı güncel değilse Wi-Fi bağlantısı kurulduktan sonra ağ geçidi, otomatik olarak güncelleştirilir. Güncelleştirme devam ederken LED ışık yeşil olarak yanar.
Sonraki adıma geçmeden önce LED ışık beyaz yanıncaya kadar bekleyin.
 

2: Pencere, panjur ve perde eşlemesi

Pencere, panjur ve perdelerin ağ geçidiyle eşleşmesi, ürünlerin kontrolü için kullanılan mevcut VELUX uzaktan kumandalarının kullanılmasıyla gerçekleştirilir.

2 yönlü bir kontrol cihazı (geribildirim sağlayan kontrol cihazı) kullanarak ürünlerinizin tümünü (veya bazılarını) kontrol ederseniz lütfen aşağıdaki belirtilen 2a sürecini takip edin. 

Ürünlerinizi yalnızca 1 yönlü kontrol cihazı kullanarak kontrol ederseniz lütfen 2b'de belirtilen süreci takip edin.

 

2a: 2 yönlü uzaktan kumanda kullanarak eşleme


(KLR 200)
 
 1. Ürünlerinizin bir kopyasını ağ geçidine göndermek için 2 yönlü uzaktan kumandanızı (KLR 200) hazırlayın.
  Kontrol cihazını açın (ağ alt köşedeki ev simgesi) > Dahası > Yeni ürün > Dokunmatik kumanda panelini kopyala > Sonraki'ni seçin.
  Şimdi ağ geçidine ilerleyin.
(1) Dahası
(2) Yeni ürün
(3) Dokunmatik kumanda panelini kopyala
(4) Sonraki
(Ağ geçidinde)

2. Ağ geçidinizi ürün alma moduna ayarlayın: 
"Anahtar" simgesiyle işaretlenmiş ağ geçidi sol ataş düğmesine kısa süreli (2 saniyeden kısa) olarak basın. Karşılık gelen LED birkaç defa yeşil sanıp sönerek ürünlerin kopyalanıyor olduğunu belirtir.

3. Yeni ürünlerin kopyalanmasının tamamlandığını onaylayan LED'in durmasını bekleyin. Kopyalamanın başarılı olması da uzaktan kumanda da gösterilir.
 
Kısa süre içinde ürünleriniz Home uygulamasında görünür.

 

2b: 1 yönlü uzaktan kumanda kullanarak eşleme

(KLI 3xx / KLI 110 / KUR)

 1. Ürünlerinizi ağ geçidine kaydetmeye hazırlamak için (KLI 3xx / KLI 110 / KUR) uzaktan kumandanızı kullanın:
  Pencere, panjur veya perdeler ileri-geri hareket edinceye kadar uzaktan kumandanın arkasındaki reset düğmesine / yandaki ayarlar düğmesine en az 10 saniye basın. Şimdi ağ geçidine ilerleyin.

(Ağ geçidinde)

2. Ağ geçidiniz ürün kayıt moduna ayarlayın:
Karşılık gelen LED mavi yanıp sönmeye başlayıncaya kadar "Ayarlar simgesi bulunan ağ geçidi orta düğmesine uzun (ort. 10 saniye) basın.
 
3. Yeni ürünlerin kopyalanmasının tamamlandığını onaylayan LED'in durmasını bekleyin. Kısa süre içinde ürünleriniz Apple Home uygulamasında görünür.

3: Sensör ve başlatma anahtarı eşlemesi


Sensörlerinizi ve başlatma anahtarlarınızı, ağ geçidiyle eşleştirmeye hazırlamak için lütfen aşağıdakileri gerçekleştirin:
 1. Ağ geçidiyle eşlemek istediğiniz tüm sensörleri ve başlatmak anahtarlarını toplayarak ağ geçidine yakın mesafeye (maks. 1 metre) getirin.

 2. Küçük, düz tornavida kullanarak sensörleri ve anahtarları açın. Tornavidayı, ürünün yanlarındaki iki açıklığa yerleştirin. Tornavidayı, dikkatli bir şekilde yukarı (öne) doğru hareket ettirerek ürünü açın. Şimdi ağ geçidine ilerleyin.
Not: Pilleri zaten takılıysa tüm sensörlerden ve başlatma anahtarlarından çıkarın ve devam etmeden önce 30 saniye bekleyin.
(Ağ geçidinde)

Sensörlerinizi ve başlatma anahtarlarınızı, ağ geçidiyle eşleştirmek için lütfen aşağıdakileri gerçekleştirin: 

3. Ağ geçidiniz, sensör/anahtar kayıt moduna ayarlayın:
Karşılık gelen LED mavi yanıp sönmeye başlayıncaya kadar "Ayarlar simgesi bulunan ağ geçidi orta düğmesine uzun (ort. 10 saniye) basın.
Şimdi sensörlere ve anahtarlara dönün.

4. Tüm sensörlere ve başlatma anahtarlarına pilleri aynı anda takın. Eşleşme sona erinceye kadar her üründe yeşil LED ışığın yanıp sönmesini bekleyin.

5. Ürünlerin kaydının tamamlandığını onaylayan, ağ geçidinin arkasındaki LED'in durmasını bekleyin. Kısa süre içinde ürünleriniz Home uygulamasında görünür. Home uygulamasında tüm sensörler ve başlatma anahtarları görünmezse, algılanmayan ürünlerdeki pilleri çıkarın ve 3-5 adımlarını tekrarlayın.

6. Ön ve arka parçaları birbirine geçirerek tüm sensörleri ve anahtarları monte edin.
İpucu: Ürünlerin, vidalarla duvara sabitlenmesi gerekiyorsa ürünü monte etmeden önce arka kısmı duvara sabitleyin.

Buradan, VELUX ürünleri, sensörler, ve ağ geçidinin adını özelleştirebilir; ayrıca bunlara oda, bölge, sahne ve otomasyon ekleyebilirsiniz.

Artık VELUX ürününüzü Apple Home uygulamasından veya Siri'ye söyleyerek kontrol etmeye hazırsınız.