VELUX ACTIVE with NETATMO Destek

Sıkça Sorulan Sorular

VELUX ACTIVE, her ağ geçidi için 5  kapat-çık anahtarı sınırına sahiptir.
5 anahtardan daha fazlası gerekiyorsa evinizi iki bölgeye ayırmanız ve her bölge için bir ağ geçidi kullanmanız gerekir.
Tüm VELUX ürünlerinizin ve Wi-Fi yönlendiricinizin sabit bir kablosuz bağlantıya sahip olduğundan emin olmak için ağ geçidini evinizde merkezi bir konuma yerleştirin. Wi-Fi sinyal gücünü, VELUX uygulamanızdaki "Ayarlar > Ev yönetimi"ne girerek görüntüleyebilirsiniz. İdeal konumu bulduktan sonra, ağ geçidini, montaj elemanını kullanarak duvara monte edebilirsiniz.

Daha sağlıklı bir iç mekan iklimi yaratmak için VELUX ACTIVE kullanmak istiyorsanız, ancak elektrikli bir çatı pencereniz yoksa, manuel çatı pencereleri için solar paket satın almalısınız. VELUX ACTIVE ve  dönüşüm paketleri hakkında daha fazla bilgi için müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Yeni bir Wi-Fi erişim noktasına (yönlendirici) ağ geçidinizi bağlamak için, uygulamaya gidin ve ardından: "Ayarlar > Ev yönetimi > Ağ Geçidi > Wi-Fi Kurulumu"nu seçin. Wi-Fi erişim noktanızın tanımlama kodunu yeniden girmeniz için yönlendirilirsiniz.

Doğru ölçümler için en iyi koşulları elde etmek üzere, sensörü aşağıdaki kurallara göre yerleştirin:
  - Sensörü, duvarda erişebileceğiniz bir mesafeye (90-170 cm) yerleştirin
  - Sensörü, dış duvarın iç tarafına yerleştirmeyin
  - Sensörü doğrudan güneş ışığı alan bir yere yerleştirmeyin
  - Sensörü, ısıtıcı ekipmanların veya radyatörlerin üzerine yerleştirmeyin
  - Sensörü perdelerin, mobilyaların veya diğer engellerin arkasında yerleştirmeyin

Kilit düğmesi ve kapat-çık anahtarı, VELUX ACTIVE bina içi iklim kontrolünü evde olmadığınız zaman güvenli (uzakta) moda almak için kullanılır. Pencereleriniz yalnızca kanatçık havalandırmasına veya (kanatçık olmayan pencerelerde) açıklık olmayacak şekilde sınırlandırılır. "Kapalı kilit"e basarsanız güvenli/uzakta moduna geçer. "Açık kilit"e basarsanız güvensiz/evde moduna geçer.

Not: Uygulamadaki durumların ayarlanması, kapat-çık anahtarına basılmasıyla aynıdır.

Ağ geçidini zaten yüklediyseniz uygulamada MAC adresini bulabilirsiniz. Ayarlar > Ev yönetimi > Ağ Geçidi > MAC adresi'ne gidin ve 12 karakterli kodu arayın: "70: ee :50: xx: xx: xx".
Ağ geçidinizi yüklemediyseniz ağ geçidinin arka kısmında yazan MAC adresini bulabilirsiniz. "g: xx: xx: xx" biçimindeki 7 karakterli kodu arayın (3. satırda bulunan ağ geçidi seri numarasının son kısmı).
VELUX pencerenizi ve güneş koruma ürününüzü istenilen konumu getirmek üzere uygulamayı veya uzaktan kumandayı kullanabilirsiniz. Uygulamadan odayı seçin ve çalıştırmak istediğiniz ürünü görünceye kadar aşağı kaydırın. İstediğiniz konuma getirmek için açma-kapama barı üzerindeki düğmeyi kaydırın. Hareketi başlatmak için bırakın. "Durdur" düğmesine basarak hareketi her zaman durdurabilirsiniz.

Not: Kaydırıcının her iki yanındaki ürün simgelerine basarak hızlı kontrol elde edebilirsiniz. Ürün daha sonra doğrudan son konuma gidecektir.

VELUX ACTIVE çözümünüze ilave bir sensör eklemek için uygulamayı açın ve "Ayarlar > Yeni ürünler ekle > İlave anahtar ekle"ye giderek talimatları takip edin.

Kurulum Kılavuzları


Uyumluluk

Uygulama, iOS 9.0 ve üzeri için Apple App Store'da ve Android 5.0 ve üzeri için Google Play'de mevcuttur. Uygulama, VELUX App Control ve VELUX ACTIVE with NETATMO için kullanılır.
Bir ağ geçidine en fazla 15 kullanıcı bağlayabilirsiniz.
Uygulamayla 5 taneye kadar farklı evi kontrol edebilirsiniz.
VELUX ACTIVE with NETATMO ve VELUX App Kontrol, kişisel/ev tipi bir Wi-Fi ağı gerektirir. Herkese açık bir ortak ağda veya kurumsal ağda yapılandırılamaz. WEP, WPA veya WPA2 Kişisel ağ güvenlik ayarlarıyla 2,4 GHz'lik (802.11 b/g/n) Wi-Fi'ye ihtiyacınız vardır.
VELUX ACTIVE ve VELUX App Kontrol, 200 adede kadar ürünü kontrol edebilir. Apple HomeKit, en fazla 100 ürünü destekler.

Daha sağlıklı bir iç mekan iklimi yaratmak için VELUX ACTIVE kullanmak istiyorsanız, ancak elektrikli bir çatı pencereniz yoksa, manuel çatı pencereleri için solar paket satın almalısınız. VELUX ACTIVE ve  dönüşüm paketleri hakkında daha fazla bilgi için müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Bir VELUX ACTIVE ağ geçidine en fazla 10 adet sensörlü duvar anahtarı bağlayabilirsiniz. 10 adet sensörlü duvar anahtarından daha fazlası gerekiyorsa evinizi iki bölgeye ayırmanız ve her bölge için bir ağ geçidi kullanmanız gerekir.
VELUX ACTIVE, her ağ geçidi için 5  kapat-çık anahtarı sınırına sahiptir.
5 anahtardan daha fazlası gerekiyorsa evinizi iki bölgeye ayırmanız ve her bölge için bir ağ geçidi kullanmanız gerekir.
Bugün itibariyle, VELUX ACTIVE with NETATMO, Apple HomeKit ve Google Home ile uyumludur. Amazon, çözümlerinde pencereler için bir destek sağlamadığından, Amazon Alexa ile henüz uyumlu değildir. Bu; Amazon Alexa sistemi üzerinden, pencerelerin açıp kapatılamayacağı anlamına gelir.

Kurulum

VELUX ACTIVE with NETATMO ve VELUX App Kontrol, io-homecontrol kablosuz iletişim protokolünü kullanarak yalnızca VELUX ürünlerini (ve belirli Somfy ürünlerini) bulabilir.
Yatay gölgelikler uyumlu değildir.

ÖNEMLİ: Kuruluma başlamadan önce VELUX uzaktan kumandanızın veya duvar anahtarınızın ürünle doğru şekilde eşleştirildiğinden ve tam işlevsel olduğundan emin olun. Aşağıdaki adımların tümünü kontrol etmeden ağ geçidinizi SIFIRLAMAYIN:

Ekranlı ve geri bildirimli (iki yönlü) bir uzaktan kumanda kullanma:
1. Uzaktan kumandaya tanımlı tüm ürünlerin ağ geçidinin bulunduğu noktadan çalıştırılabildiğinden emin olun.
- "Bağlantı yok" geri bildirimini alırsanız ürüne yaklaşıp tekrar deneyin. Bu işlem işe yararsa ağ geçidini bu konuma getirin.
- Bir "yanlış güvenlik anahtarı" uyarısı alırsanız, yeni ve geçerli bir güvenlik anahtarı nasıl elde edileceğine ilişkin uzaktan kumanda talimatlarını kontrol edin.
2. Tüm ev veya ayrı ayrı oda kumandaları için bir "ana" kumanda üniteniz olup olmadığını kontrol edin.
- Bir "ana kumanda üniteniz" varsa, bunu her zaman ürün kaydı için kullanın.
- Her oda için ayrı uzaktan kumandanız varsa ilk uzaktan kumandaya tanımlı ürünleri uygulamanıza eklemeye başlayın ve kurulumu yalnızca bu ürünlerle tamamlayın. Kalan ürünleri eklemek için Ayarlar>Yeni ürünleri kur>Yeni pencere yükle>İleri'ye gidip uygulama içi yönergeleri izleyin. Not: Artık işlem sırasında güvenlik kodlarını hizaladığınız için uzaktan kumanda talimatları biraz farklıdır.
3. Uygulamada doğru kumanda ünitesi seçeneğini tercih ettiğinizden emin olun (tek yönlü kumanda üniteleri, "Bu uzaktan kumandalara sahip değilim" düğmesine basılarak bulunur).
4. Tamamlanmamış bir kurulumunuz olup olmadığını görmek için uygulamayı kapatıp yeniden açmayı deneyin. Bu durumda kurulumu bitirin.

Geri bildirimsiz (tek yönlü) bir duvar anahtarı VEYA uzaktan kumanda kontrollerinin bir kombinasyonu mu kullanıyorsunuz? (tek ve çift yönlü, bir yönlü ve iki yönlü):
1. Ürünlerinizle eşleştirilmiş çift yönlü uzaktan kumandanız olup olmadığını kontrol edin. Bu durumda ürünleri ağ geçidine eklerken bunu kullanın (yukarıya bakın).
2. Duvar anahtarına tanımlı tüm ürünlerin ağ geçidinin konumlandırıldığı noktadan çalıştırılabildiğinden emin olun. Ürünleri kontrol edemiyorsanız ürüne yaklaşıp tekrar deneyin. Bu işlem işe yararsa ağ geçidini bu konuma getirin. Aksi takdirde, duvar anahtarını ürünle eşleştirme ile ilgili bilgi almak için uzaktan kumanda talimatlarına göz atın.
3. Duvar anahtarındaki dişli düğmesine (eski uzaktan kumandalarda sıfırlama düğmesine basın) basıldığında kaydetmeye hazır olduğunu belirtmek için ürünün ileri geri hareket edip etmediğini kontrol edin. Ürün hareket etmiyorsa duvar anahtarındaki dişli düğmesine (eski uzaktan kumandalarda sıfırlama düğmesine basın) basmayı bir kez daha deneyin.
4. Uygulamada doğru kumanda ünitesi seçeneğini tercih ettiğinizden emin olun (tek yönlü kumanda üniteleri, "Bu uzaktan kumandalara sahip değilim" düğmesine basılarak bulunur).
5. Tamamlanmamış bir kurulumunuz olup olmadığını görmek için uygulamayı kapatıp yeniden açmayı deneyin. Bu durumda kurulumu bitirin.

Yukarıdaki adımlar sorununuzu çözmezse maalesef ağ geçidi tarafından bulunamayan VELUX ürünlerinizi fabrika ayarlarına sıfırlamak zorunda kalırsınız. Fabrika ayarlarına sıfırlamak için ürününüze fiziksel erişime ihtiyacınız olduğunu lütfen unutmayın.
Bir ürün sıfırlandıktan sonra, bu ürün için önceki kumanda ünitelerinizin hiçbiri artık çalışmaz. Sonuç olarak, kumanda ünitenizi ürünle bir kez daha eşleştirmeniz gerekir. Lütfen ürünü nasıl sıfırlayacağınız ve daha sonra kumanda ünitenizi nasıl eşleştireceğiniz konusunda pencere/aksesuar talimatlarına bakın.
Ağ geçidini zaten yüklediyseniz uygulamada MAC adresini bulabilirsiniz. Ayarlar > Ev yönetimi > Ağ Geçidi > MAC adresi'ne gidin ve 12 karakterli kodu arayın: "70: ee :50: xx: xx: xx".
Ağ geçidinizi yüklemediyseniz ağ geçidinin arka kısmında yazan MAC adresini bulabilirsiniz. "g: xx: xx: xx" biçimindeki 7 karakterli kodu arayın (3. satırda bulunan ağ geçidi seri numarasının son kısmı).
iOS cihazlar (Apple) için App Store'a; Android cihazlar için Google Play'e gidin. VELUX ACTIVE with NETATMO'yu bulun ve uygulamayı indirin. Bu uygulama, hem VELUX ACTIVE hem de VELUX App Kontrol için kullanılır.
Evet, ancak VELUX ACTIVE bina içi iklim kontrol sisteminden en iyi şekilde yararlanmak için her odaya bir sensör yerleştirmeniz önerilir. Uygulamada anahtarlara pil takmanız istendiğinde "Bitti"yi seçerseniz ve ardından, arama tamamlanınca sonraki ekranda "Tüm anahtarlarım burada"ya basarsanız sensör kaydını atlayabilirsiniz.
Mevcut VELUX ACTIVE veya VELUX App Kontrol çözümüne yeni bir kullanıcı eklemenin iki yolu vardır:
1. Yeni kullanıcı, mevcut hesap e-postası ve şifresi hakkındaki bilgileri alır ve mevcut kullanıcıyla aynı hesaba giriş yapar.
2. Mevcut kullanıcı, yeni bir kullanıcıyı davet edip erişim sağlayabilir. Bu, uygulamadan yapılabilir: "Ayarlar > Misafir Yönetimi > Kullanıcı davet et".

Not: VELUX ACTIVE ve VELUX App Kontrol'ün güvende kalmasını sağlamak için, yeni kullanıcının tam erişim elde etmek için ağ geçidinden bir kimlik doğrulama anahtarı alması gerekir (lütfen oda ekranındaki kırmızı uyarı çubuğuna basın ve uygulamadaki talimatları izleyin).
Uygulamayı yeni cihazınıza indirebilir ve mevcut hesabınızla giriş yapabilirsiniz.

Not: VELUX ACTIVE ve VELUX App Kontrol'ün güvende kalmasını sağlamak için, yeni kullanıcının tam erişim elde etmek için ağ geçidinden bir kimlik doğrulama anahtarı alması gerekir (lütfen oda ekranındaki kırmızı uyarı çubuğuna basın ve uygulamadaki talimatları izleyin).
Evet, VELUX ACTIVE ve VELUX App Kontrol'e, Apple veya Android, her mobil cihazla erişilebilir.
Ağ geçidinizdeki güç kablosu bağlantısının yanında beyaz bir LED ışığı görmeniz gerekir. Elektrik kablosunun ağ geçidine bağlı olduğundan ve şebeke şalterinin AÇIK olduğundan emin olun. Zaten bağlıysa, lütfen ağ geçidini çıkarıp 10 saniye bekleyin ve tekrar takın.
Tüm VELUX ürünlerinizin ve Wi-Fi yönlendiricinizin sabit bir kablosuz bağlantıya sahip olduğundan emin olmak için ağ geçidini evinizde merkezi bir konuma yerleştirin. Wi-Fi sinyal gücünü, VELUX uygulamanızdaki "Ayarlar > Ev yönetimi"ne girerek görüntüleyebilirsiniz. İdeal konumu bulduktan sonra, ağ geçidini, montaj elemanını kullanarak duvara monte edebilirsiniz.
Ağ geçidini değiştirirken yeni bir kurulum oluşturmanız gerekir. Güvenlik nedenleriyle, bir ağ geçidinden diğerine bilgi aktaramazsınız, ancak yeni ağ geçidi için mevcut VELUX hesabınızı koruyabilirsiniz.
VELUX ACTIVE veya VELUX App Kontrol'ü bağlamak için 2,4 GHz (b/g/n) Wi-Fi ağına sahip olmanız gerekir. Çift bantlı bir Wi-Fi yönlendirici kullanıyorsanız 2,4 GHz ve 5 GHz ağların ayrı adlara (SSID) sahip olduğundan emin olun. Wi-Fi tekrarlayıcılar, genişleticiler veya güçlendiriciler kullanıyorsanız her erişim noktasının da benzersiz bir ada (SSID) sahip olduğundan emin olun.
Kabul edilen ağ güvenliği Açık, WEP, WPA veya WPA2-kişisel (TKIP ve AES) olabilir.

Uyumsuz Wi-Fi ağları:
- Bağlantı noktası filtrelemeli genel ve kurumsal ağlar.
- Yalnızca 5 GHz bandını kullanan ağlar.
- Bir kimlik doğrulama portalının arkasındaki ağlar.

Kuruluma başlamadan önce akıllı telefonunuzun işlevsel bir Wi-Fi ağına düzgün şekilde bağlandığından emin olun.
Ardından şu adımları izleyin:

1. Wi-Fi yönlendiricisini ve akıllı telefonu yeniden başlatın.
2. Ağ geçidinin güce bağlı olduğundan emin olun (elektrik kablosunun yanında küçük beyaz LED yanar)
3. Ağınızda herhangi bir Wi-Fi güçlendirici/tekrarlayıcı varsa, ağ geçidinin en güçlü sinyale sahip erişim noktasına bağlı olduğundan ve erişim noktasının benzersiz bir ada (SSID) sahip olduğundan emin olun.

Yukarıdaki adımlar sorununuzu çözmezse VELUX ağ geçidinizin 4G mobil veri ağına bağlı başka bir telefon tarafından sağlanan bir erişim noktası aracılığıyla bağlanıp bağlanamadığını kontrol edin. Hotspot bağlantısı mümkünse, modemin yapılandırma sayfasına bağlanarak modem ayarlarınızı kontrol edin (modeminizin kullanım kılavuzuna bakın).

- Modemi en son sürümüne güncelleyin.
- Özel karakterler içermeyen daha basit bir Wi-Fi şifresi tanımlayın.
- Modemde MAC filtrelemesinin etkin olmadığından emin olun (veya ağ geçidinin beyaz listede olduğundan emin olun).
- Erişim kısıtlamalarının (ebeveyn kontrolü vb.) devre dışı bırakıldığından emin olun.
- Modemde uyku işlevi olup olmadığını kontrol edin. Varsa bu işlevi devre dışı bırakın (kararlı bir ağ geçidi işlevi sağlamak için sık sık yönlendirici bağlantısını kesmekten/yeniden bağlanmaktan kaçının).
- Wi-Fi kanal kısıtlamasını devre dışı bırakın (otomatik seçimi etkinleştirin) veya kanal 1, 6 ya da 11'i seçin.
- Yönlendirici çift bant uyumluysa 2,4 GHz'in de etkinleştirildiğini kontrol edin (VELUX ACTIVE with NETATMO ve VELUX App Kontrol yalnızca 2,4 GHz ağlara bağlanabilir). Ayrıca 5 GHz'yi devre dışı bırakmayı deneyin.
- UPnP'nin etkin olup olmadığını kontrol edin (bu önerilir).
- LAN'dan WLAN'a yayın ve çoklu yayının engellenmediğini kontrol edin.
- Mevcut DNS sunucularını Google'ın sunucularıyla (Birincil: 8.8.8.8 / İkincil: 8.8.4.4) değiştirmeyi deneyin.
- Modeminizde herhangi bir güvenlik duvarı / bağlantı noktası filtrelemesi olup olmadığını kontrol edin. Varsa 25050 bağlantı noktasını (TCP) açın.
- Ağ geçidine, MAC adresiyle birlikte statik bir IP verin.
Yönlendiriciniz ve ağ geçidiniz arasındaki Wi-Fi sinyal gücünü iyileştirmek için, ağ geçidinizi ve yönlendiricinizi birbirine yaklaştırmanız yeterli olabilir. Wi-Fi ağınızı bir kablosuz kapsama alanı artırıcı da ekleyebilirsiniz.
Yeni bir Wi-Fi erişim noktasına (yönlendirici) ağ geçidinizi bağlamak için, uygulamaya gidin ve ardından: "Ayarlar > Ev yönetimi > Ağ Geçidi > Wi-Fi Kurulumu"nu seçin. Wi-Fi erişim noktanızın tanımlama kodunu yeniden girmeniz için yönlendirilirsiniz.

Pilleri çıkarın, uzaktan kumandanın düğmelerinden birine basın ve pilleri yeniden takın. Uzaktan kumandanın önünde, doğru şekilde elektrik aldığını belirten, yanıp sönen bir yeşil ışık görmeniz gerekir. Işığı görmezseniz ya da ışık zayıfsa/karanlıksa yeni piller takın.
 
Bağlantı sorunları için, tespit prosedürü sırasında sensörü/anahtarı ağ geçidine daha yakın (20-50 cm) bir yere yerleştirin.

Doğru ölçümler için en iyi koşulları elde etmek üzere, sensörü aşağıdaki kurallara göre yerleştirin:
  - Sensörü, duvarda erişebileceğiniz bir mesafeye (90-170 cm) yerleştirin
  - Sensörü, dış duvarın iç tarafına yerleştirmeyin
  - Sensörü doğrudan güneş ışığı alan bir yere yerleştirmeyin
  - Sensörü, ısıtıcı ekipmanların veya radyatörlerin üzerine yerleştirmeyin
  - Sensörü perdelerin, mobilyaların veya diğer engellerin arkasında yerleştirmeyin

Kapat-çık anahtarınızı erişebileceğiniz bir yere, uygun bir yüksekliğe (90-120 cm), ana girişinizin yanına yerleştirin. Böylece evinize her girişinizde kapat-çık anahtarının yerini bulabilirsiniz.
Sensör/kapat-çık anahtarı ile ağ geçidi arasındaki maksimum çalışma aralığı engelsiz 300 metre; bina içinde 30 metredir (duvarlar ve tavanlar da dahil).
Kablosuz sinyal gücünüzü artırmak için ağ geçidi ile anahtarları birbirine yaklaştırmayı deneyin. Kablosuz sinyal mesafe artırıcı kullanılamaz.

Sensörlü duvar anahtarınız, varsayılan olarak odadaki tüm pencereleri kontrol edecek şekilde ayarlanmıştır. Odada elektrikli pencere yoksa dış güneş koruması kontrol edilir. Dış güneş koruması yoksa tüm iç perdeler kontrol edilir.
 
Bu varsayılan ayarı, uygulamanızdan şu şekilde düzenleyebilirsiniz: "Ayarlar > Ev yönetimi > Oda > Sensör anahtarı > Kontrol edilen aktüatörler". Sensör anahtarı, yalnızca aynı odadaki ürünleri kontrol edebilir ve aynı anda yalnızca bir tür ürünü kontrol edebilir.

VELUX ACTIVE çözümünüze ilave bir sensör eklemek için uygulamayı açın ve "Ayarlar > Yeni ürünler ekle > İlave anahtar ekle"ye giderek talimatları takip edin.

VELUX ACTIVE kurulumunuzdan bir sensör kaldırmak için uygulamayı açın ve "Ayarlar > Ev yönetimi > Oda > Sensör anahtarı"na giderek "Ürünü kaldır"a tıklayın.
Bir sensörü bir odadan diğerine taşımak için uygulamayı açın ve "Ayarlar > Ev yönetimi > Oda > Sensör anahtarı"na giderek "Ürünü taşı"ya tıklayın.
Sensör, yalnızca yerleştirildiği odadaki ürünleri kontrol edebilir. Ürünlerinizin ideal otomatik kontrolünü sağlamak ve VELUX ACTIVE'in tüm avantajlarından faydalanmak için her odaya bir sensör yerleştirmeniz önerilir.
VELUX ACTIVE çözümünüze ilave bir kapat-çık anahtarı eklemek için uygulamayı açın ve "Ayarlar > Yeni ürünler ekle > Yeni anahtar ekle"ye giderek talimatları takip edin.
VELUX ürünü ile ağ geçidi arasındaki maksimum çalışma aralığı engelsiz 300 metre; bina içinde 30 metredir (duvarlar ve tavanlar da dahil). io-homecontrol menzil arttırıcı (KLF) ekleyerek mesafe iki katına çıkarılabilir (60 m bina içi).
Hayır. Pencerelerinizin ve güneş koruma ürünlerinizin kimliğini, mevcut uzaktan kumandalarınızın birinden ağ geçidine kopyalamanız yeterlidir. Mevcut olan tüm uzaktan kumandalar aynı kalır.
Pencereniz veya güneş koruma ürününüz bir duvar anahtarıyla (yerel kumanda ünitesi) teslim edildiyse her zaman bu anahtarla eşleştirerek başlamanız gerekir. Lütfen duvar anahtarıyla birlikte verilen talimatları takip edin.

VELUX dokunmatik kumanda paneli (KLR 200) veya ekranı bulunan VELUX uzaktan kumandanız (KLR 100) varsa bu uzaktan kumandaya pencere veya güneş koruma ürünü de ekleyin. Lütfen uzaktan kumandayla birlikte verilen talimatları takip edin.

Not: Tüm ürünlerinizi tek bir uzaktan kumandada toplamak, VELUX ürünlerinizi VELUX ağ geçidinize kopyalama sürecini kolaylaştırır.
VELUX ACTIVE with NETATMO veya VELUX App Kontrol kurulumunuza yeni bir pencere veya güneş koruma ürünü eklemek için uygulamayı açın ve "Ayarlar > Yeni ürünler ekle > Yeni pencere ekle"ye giderek talimatları takip edin.

Not: VELUX ACTIVE veya VELUX App Kontrol'e yeni bir ürün eklemeden önce ürünün zaten VELUX uzaktan kumandasıyla eşleşmiş olması gerekir.
Yeni özellikler ve hata düzeltmeleri yayınlandığında VELUX ACTIVE ağ geçidinizin aygıt yazılımı otomatik olarak güncelleştirilir. Her zaman açık ve internete bağlı olduğundan emin olun.

Uygulamada kullanma

VELUX App Kontrol ve VELUX ACTIVE with NETATMO, VELUX pencerelerinizi ve aksesuarlarınızı akıllı telefonunuzdan kontrol edebilen akıllı ev ürünleridir. İki ürün arasındaki fark şudur: 

VELUX ACTIVE with NETATMO: Bu ürünle evinizi bir uygulamayla kontrol edebilirsiniz. VELUX ürünlerinizi istediğiniz herhangi bir konumda manuel olarak çalıştırabilir ve ayrıca odayı günde kaç kez havalandırmak istediğiniz gibi kişisel ayarlarınıza göre programlı otomasyonlar ayarlayabilirsiniz. Ek olarak, iç mekan ikliminize göre akıllı otomasyonlar yapabilirsiniz. VELUX ACTIVE başlangıç paketinizde bulunan bina içi iklim sensörü, evinizdeki iç ortam sıcaklığını, nemi ve CO2 seviyesini tespit eder. Ölçüm değerleri tercih ettiğiniz aralığın dışındaysa VELUX ACTIVE, evinizde her zaman sağlıklı bir iç mekân havası sağlamak için otomatik olarak havalandırma ve güneş koruması sağlar. 

VELUX App Kontrol: Bu ürünle de evinizi bir uygulamayla kontrol edebilirsiniz. VELUX ürünlerinizi istediğiniz herhangi bir konumda manuel olarak çalıştırabilir ve odayı günde kaç kez havalandırmak istediğiniz gibi kişisel ayarlarınıza göre programlı otomasyonlar ayarlayabilirsiniz. VELUX App Kontrol'ünüzü satın aldığınızda bina içi iklim sensörü dahil olmadığından, herhangi bir akıllı otomasyon YAPAMAZSINIZ. Ancak istediğiniz zaman VELUX App Kontrol'ünüze sensör ekleyebilir ve böylece onu bir VELUX ACTIVE ürününe yükseltebilirsiniz. 

Her iki ürün de uygulama mağazanızdaki "VELUX ACTIVE with NETATMO" uygulamasıyla kontrol edilir. 
Ayarlar simgesinin yanındaki kırmızı nokta, size VELUX ACTIVE with NETATMO veya VELUX App Kontrol hakkında yeni haberler olduğunu gösterir. Ayarlar bölümünde Yenilikler'i bularak uygulamanıza eklenen yeni özellikler veya geliştirmeler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu kırmızı nokta, bilgiler okunduktan sonra yeni bilgiler gelene kadar kaybolur.
VELUX ACTIVE ve VELUX App Kontrol Kullanım Şartları'nı görüntülemek için burayı tıklayın
buraya tıklayın

Evinizdeki hava kalitesi düzeyi, VELUX ACTIVE uygulamasında sürekli olarak gösterilir. Oda sayfasına girerek (ürün kumanda ünitesi) sensörün o odada ölçtüğü sıcaklık, nem ve CO2 oranlarını görebilirsiniz.

Belirli bir odanın mevcut sıcaklık, nem ve CO2 düzeylerini görmek için oda sayfasına gidin. Diğer odadaki düzeyleri görmek için oda değiştirin.
Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre, oda sıcaklığının 17° ile 26° Celsius (63 to 79° Fahrenheit) arasında olması gerekir. Böylece odadaki yoğuşma ve küf önlenebilir.
Sıcaklık birimi olarak Celsius veya Fahrenheit'ı ölçmek için uygulamayı açın ve "Ayarlar > Hesabım > Birim sistemi"ne giderek tercih edilen birimi seçin.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO'ya göre, iyi bir bina içi nem düzeyinin (havadaki su buharı oranı) %40 ile %60 arasında olması gerekir.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO'ya  göre, bina içinde olabilecek CO2 düzeyi 1150 ppm'nin altındadır.
Bir sensör anahtarının pil düzeyini veya sinyal gücünü ölçmek için uygulamayı açın ve "Ayarlar > Ev yönetimi > Oda > Sensör anahtarı"na gidin.
 
Bir kapat-çık anahtarının pil düzeyini veya sinyal gücünü ölçmek için uygulamayı açın ve "Ayarlar > Ev yönetimi > kapat-çık anahtarı"na gidin.
 
Ağ geçidine gidin Wi-Fi sinyali gücünü kontrol etmek için uygulamayı açın ve "Ayarlar > Ev yönetimi > Ağ Geçidi"ne gidin.
Uygulamada başka bir evi görüntülemek için, açılış ekranında ev adına basın ve tercih ettiğiniz evi seçin.
VELUX hesabınızın şifresini unuttuysanız giriş ekranındaki "Şifrenizi mi unuttunuz?"a tıklayın ve e-postadaki talimatları takip edin. E-posta almazsanız gereksiz iletiler klasörünüzü kontrol edin.
Uygulamayı açıp "Ayarlar > Misafir yönetimi > Kullanıcı davet et"e giderek yeni bir kullanıcı davet edebilir ve yeni kullanıcıya erişim sağlayabilirsiniz.
Yeni bir sürüm yayınlandığında otomatik olarak bir bildirim alırsınız. İndirme sayfasına gidin ve otomatik güncelleştirmeleri etkinleştirmediyseniz güncelleştirmeyi kabul edin.
VELUX pencerenizi ve güneş koruma ürününüzü istenilen konumu getirmek üzere uygulamayı veya uzaktan kumandayı kullanabilirsiniz. Uygulamadan odayı seçin ve çalıştırmak istediğiniz ürünü görünceye kadar aşağı kaydırın. İstediğiniz konuma getirmek için açma-kapama barı üzerindeki düğmeyi kaydırın. Hareketi başlatmak için bırakın. "Durdur" düğmesine basarak hareketi her zaman durdurabilirsiniz.

Not: Kaydırıcının her iki yanındaki ürün simgelerine basarak hızlı kontrol elde edebilirsiniz. Ürün daha sonra doğrudan son konuma gidecektir.
Bir ürünü çalışırken durdurmak için uzaktan kumandayı veya uygulamayı kullanın. Uygulamanın açılış veya oda ekranındaki "Durdur" düğmesine basın.
Otomatik kontrolü geçici olarak durdurmanın iki yolu vardır:
- Ürünü uygulamadan veya VELUX uzaktan kumandadan yeni bir konuma manuel olarak getirin. Bu şekilde ürün, sonraki otomatik kontrole kadar otomatik kumanda ünitesinden ayrı tutulur.
- O belirli oda için tüm otomatik kumanda ünitelerini "Duraklatmak" için sağ üstteki kontrol merkezini (3 nokta) kullanın. Otomatik kumanda ünitesini yeniden etkinleştirmek için, kontrol merkezinde "Yeniden Başlat"ı seçin veya sadece sonraki otomatik kontrolün başlamasını bekleyin.

Pencerenizi güvenli havalandırma konumuna açmak için açma-kapama barındaki düğmeyi "havalandırma kilitli"ye kadar yatay olarak kaydırın.

Not: Pencerenizde bir havalandırma kanalı yoksa "havalandırma kilitli" simgesi görüntülenmez.

Pencereye takılmış olan aksesuarlar da uygulamada pencereyle birlikte gruplanır. Belirli bir ürünü bulmak için, pencereli odayı seçin ve kontrol edilecek pencereyi veya güneş koruma ürününü buluncaya kadar aşağı kaydırın.
Uygulamada kişisel ürün gruplaması oluşturulamaz.
Aynı odadaki aynı tip tüm ürünleri kontrol etmek istiyorsanız oda ekranını ve sensör değerlerinin altındaki grup seçeneğini belirleyin. Kaydırıcı konumunun değiştirilmesi artık bu türdeki tüm ürünleri kontrol eder. Ayrı ayrı kontrol elde etmek için Cihaz seçeneğini belirleyin.

Alternatif olarak, odadaki bina içi iklim sensöründen aynı türdeki tüm ürünleri kontrol edebilirsiniz. Bu gruplar her zaman pencereler, panjurlar veya perdelerdir.
Uygulamanızdan gönderilen tüm uzaktan kumanda komutları için, mobil cihazınız ve ağ geçidi arasında internet bağlantısı gerekir. Bu iletişim bağlantısı bozulursa uygulamanız, yeniden bağlantı kurulana kadar kullanılamaz. Ağ geçidinin kendisi, internet erişimi olmadan 2 gün boyunca otomatik kontrol sağlamaya devam edecektir. Bu sürenin sonunda, hava durumu verileri güncellenmediği için durur.
Otomatik kontrol ayarlarınızı istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Ayarları değiştirmek için uygulamayı açın ve "Ayarlar > Program ve Otomasyonlar" öğesini bularak her oda için tercihlerinizi ayrı ayrı girin.
Evet, uygulama ile yağmur sensörü korumasını geçici olarak devre dışı bırakmak mümkündür. Pencereyi ilk açtığınızda yalnızca havalandırma konumunda açılır ve size şu bilgi verilir: "Yağmur yağıyor". Konum kaydırıcısını kullanarak pencereyi bir kez daha açarsanız %50'ye kadar açılmaya izin verilir. 15 dakika sonra, tam yağmur koruması sağlamak için pencere bir kez daha otomatik olarak kapanır.

Not: Daha eski elektrikli pencereler ve teras çatı pencereleri için yağmur sensörü korumasını geçersiz kılmak MÜMKÜN DEĞİLDİR.
Evinizi, odanızı veya ürünlerinizi istediğinizde yeniden adlandırabilirsiniz. Evinizi yeniden adlandırmak için uygulamayı açın ve "Ayarlar > Ev yönetimi > Ev Adı"na giderek tercihlerinizi girin. Odanızı yeniden adlandırmak için uygulamayı açın ve "Ayarlar > Ev yönetimi > Oda Adı"na giderek tercihlerinizi girin. Ürünlerinizi yeniden adlandırmak için uygulamayı açın ve "Ayarlar > Ev yönetimi > Oda > Ürün"e giderek tercihlerinizi girin.
 
Önemli: Odalarınızı ve ürünlerinizi adlandırırken ürün adının içinde oda türünün geçmemesine dikkat edin, aksi takdirde adlandırma karışıklığına neden olabilir. Oda türü adlarını (Banyo, Mutfak vb.) odalar, ürün türü adlarını (Pencere, Perde vb.) ürünler için kullanın. Siri (Apple HomeKit) sesli komutlarıyla en iyi entegrasyon bu şekilde oluşturulur. Siri'yi Türkçe olarak kullanıyorsanız en iyi performans için odalarınızı ve ürünlerinizi Türkçe adlarla/terimlerle adlandırın.
Sensörlerin veya kapat-çık anahtarlarının pillerinin değiştirilmesi gerektiğinde uygulama sizi otomatik olarak uyarır. Bildirimleri kaldırmak istiyorsanız tüm VELUX ACTIVE bildirimlerini uygulamayı açarak ve "Ayarlar > Bildirimler"e giderek yönetebilirsiniz.
Standart VELUX ACTIVE with NETATMO ve VELUX App Kontrol bildirimlerinizi uygulamayı açarak ve "Ayarlar > Bildirimler"e giderek yönetebilirsiniz. VELUX ACTIVE veya VELUX App Kontrol'de şu anda yeni bildirimler oluşturulamıyor.

Açılış ekranında, güneş ve ay işareti bulunan iki kırmızı düğme, güneş koruma ürünlerinizin hızlı ve kolay kontrolü için kullanılır. Güneş düğmesine bastığınızda evdeki tüm güneş koruma ürünleri açılır (Günaydın). Ay düğmesine bastığınızda evdeki tüm güneş koruma ürünleri kapanır (İyi geceler).

Evet, "Kilit" düğmesini başlangıçta tüm güneş koruma ürünlerini kapatacak veya "İyi geceler" senaryosunu güneş koruma ürünlerini kapatırken tüm pencereleri de kapatacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Senaryoları değiştirmek için uygulamayı açın ve "Ayarlar > Hızlı işlemler"e gidin.

Kilit düğmesi ve kapat-çık anahtarı, VELUX ACTIVE bina içi iklim kontrolünü evde olmadığınız zaman güvenli (uzakta) moda almak için kullanılır. Pencereleriniz yalnızca kanatçık havalandırmasına veya (kanatçık olmayan pencerelerde) açıklık olmayacak şekilde sınırlandırılır. "Kapalı kilit"e basarsanız güvenli/uzakta moduna geçer. "Açık kilit"e basarsanız güvensiz/evde moduna geçer.

Not: Uygulamadaki durumların ayarlanması, kapat-çık anahtarına basılmasıyla aynıdır.

VELUX ACTIVE with NETATMO ve VELUX App Kontrol, yetkisiz kullanıcıların evinizin kilidini açmasını önlemek için güvence altına alınmıştır. Kilidi açmak için, akıllı telefonunuzun ağ geçidinden belirli bir kimlik doğrulama anahtarını alması gerekir. Bu anahtarı olmayan kullanıcılar, uygulamalarından evin kilidini açamaz.

Anahtarı almanın iki yolu vardır:
- Anahtar, ağ geçidinin kurulumu sırasında otomatik olarak alınır.
- Anahtar, "Kimlik doğrulama gerekli" adlı kırmızı uyarı çubuğuna basılarak alınır ve ardından talimatları izleyiniz.
(lütfen akıllı telefon ve ağ geçidinin birbirine yakın (yaklaşık 20 cm) ve her ikisinin de aynı Wi-Fi ağına bağlı olduğundan emin olun)

Güvenlik kodu, güvenlik nedenleriyle doğrudan akıllı telefonda saklanır. Akıllı telefonunuzu veya cihazınızı değiştirirseniz ya da hesabınızdan çıkış yaparsanız yeni bir anahtar almanız gerekir.

Not: Başlatma anahtarını kullanarak her zaman evinizin kilidini açabilirsiniz.
VELUX ACTIVE, yetkili kullanıcı olarak yorumluyor ve uzaktan kumandadan bir kontrol komutu alındığında evin kilidini açmayı güvenli görüyor.

Ölçümler ve otomasyon

VELUX ACTIVE otomasyonu kişisel tercihlerinizi karşılayacak şekilde ayarlanabilir. Bina içi iklim parametrelerinin duyarlılığını artırmak veya azaltmak istiyorsanız ya da devre dışı kaldığı dönemi ayarlamak istiyorsanız uygulamayı açın ve "Ayarlar > Etkin Kontrol"e gidin.
Açık hava verileri, havalandırma sırasında pencerenin ne kadar süre ve ne kadar miktarda açılacağını ayarlamak; ayrıca bina içi havanın kalitesi artmayacaksa pencerenin çalışmasını önlemek için kullanılır. Hava durumu verileri, olası aşırı ısınma meydana gelmeden önlemek için güneş koruma ürünlerinin ayarlanması için de kullanılır.
İç mekan iklim sensörü bir odaya kurulduğunda ve uygulamada otomasyon etkinleştirildiğinde, VELUX ACTIVE odadaki tüm çatı pencerelerini ve tüm güneş koruma ürünlerini otomatik olarak kontrol edecektir.
VELUX ACTIVE ve VELUX App Kontrol, internet kesintileri sırasında çalışmaya devam eder. Uygulama, kesintiden önce uygulanan en son ayar noktasına (uzakta modu, manuel ayar noktası vb.) göre bina içi iklimi ve güneş korumasını düzenlemeye devam eder. İki gün sonra, hava durumu verileri güncellenmediğinden duraklatılır. Güneş koruma ürünü yalnızca sabah ve akşam sürekli çalışır.

Ancak, kesinti sırasında uygulamayı kullanamazsınız (yani ürün kontrolü, bina içi iklim parametrelerinin kullanılması ve ayarların değiştirilmesi mümkün değildir). Uygulama işlevselliği, internet bağlantısı yeniden sağlandığında tüm bağlı cihazlarda otomatik olarak yeniden etkinleştirilir. İnternet bağlantısı yeniden kurulduğunda ağ geçidinin yeniden bağlanması birkaç dakika sürebilir.

Elektrik kesintisi sırasında, VELUX ACTIVE ve VELUX App Kontrol işlevi kullanılamayacaktır. Ancak uzaktan kumandayı kullanarak güneş enerjisiyle çalışan VELUX ürünlerini kontrol edebilirsiniz. Güç kaynağı bağlantısı yeniden sağlandığında ağ geçidi, otomatik olarak yönlendiricinize ve bulut sunucularına bağlanır. Lütfen bunun birkaç dakika sürebileceğini unutmayın.
Evinizin genel güvenliğini sağlamak için VELUX ağ geçidi, elektrik kesintisinden sonra otomatik olarak güvenli (uzakta) moduna girer. Bu şekilde elektrik kesintisi dışarıdaki kötü niyetli biri tarafından meydana geldiyse pencerelerin açılmasını önler.
Evet, uygulamanızı kullanıp sonunda pencerenizin otomatik olarak kapanacağı bir süre belirleyebilirsiniz (ör. zamana bağlı banyo havalandırması). Süreyi tanımlamak için, oda ekranının üst köşesindeki kontrol cihazı simgesine (3 nokta) basın ve bir zamanlayıcı ayarlayın. Zamanlayıcı zaman aşımına uğradığında, pencere otomatik olarak kapanacaktır. Otomatik kumanda, bir sonraki ACTIVE programlı otomasyonun başlangıcında otomatik olarak çalışmaya devam eder.
Kişisel ihtiyaçlarınıza göre pencerenizin otomatik olarak kapatılacağı bir süre ayarlayabilirsiniz. Varsayılan olarak bu süre 15 dakikaya ayarlanmıştır ancak 5 - 60 dakika arasındaki bir değere ayarlanabilir.
Hayır. VELUX ACTIVE pencerelerin ve/veya güneş koruma ürünlerinin açılması ve kapanması için bir zaman çizelgesi yapma fırsatı sağlamaz. iPhone'da VELUX ACTIVE'i kullanıyorsanız Apple Home uygulamasında bir zaman çizelgesi oluşturabilirsiniz. Lütfen Apple HomeKit desteğine başvurun.
Evet, pencerelerinizin ve güneş koruma ürünlerinizin otomatik kontrolünü geçersiz kılmak için VELUX ACTIVE'i devre dışı bırakmak veya durdurmak mümkündür. Evdeki tüm otomatik kumandayı kapatmak için uygulamayı açın ve "Ayarlar > Program ve Otomasyonlar"ı bulun. Alternatif olarak uygulamayı açıp "Ayarlar > Program ve Otomasyonlar> Oda > Parametreler > Bu otomasyonu etkinleştir" konumuna giderek otomatik kontrolü belirli odalarda etkin tutun.
Evet, pencerelerinizin ve güneş koruma ürünlerinizin gece boyunca otomatik kontrolünü geçersiz kılmak için VELUX ACTIVE with NETATMO ve VELUX App Kontrol'ü bir odada (veya tüm odalarda) geçici olarak devre dışı bırakabilirsiniz. Uygulamayı açın ve söz konusu odanın çalışma saatlerini (ör. 08.00 - 21.00) tanımlamak için "Ayarlar > Program ve Otomasyonlar > Oda"yı bulun. Bu adımı her oda için tekrarlayın.
Evet, başka bir odada otomatik kontrolü devam ettirirken bir odada VELUX ACTIVE veya VELUX App Kontrol'ü devre dışı bırakabilirsiniz. Uygulamayı açın ve "Ayarlar > Program ve Otomasyonlar"a giderek VELUX ACTIVE veya VELUX App Kontrol'ü devre dışı bırakmak istediğiniz odayı seçin. Artık oda için çalışma saatlerini tanımlayabilir veya o oda için Programlı Kontrolü kapatmak amacıyla "Bu otomasyonu etkinleştir" seçimini kaldırabilirsiniz.
Evet, VELUX ACTIVE veya VELUX App Kontrol'ün ne zaman çalışacağına istediğiniz gibi karar verebilirsiniz. Haftanın her günü ve/veya günün belirli saatleri için bile ayrı bir program tanımlayabilirsiniz. Kendi otomasyonlarınızı nasıl yapacağınızı öğrenmek için Program ve Otomasyonlar özelliği hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
Oda sıcaklığı, bina içi iklim sensörüyle ölçülür. Sıcaklık, her 20 saniyede bir 0-50°C / 32-122°F aralığında ölçülür.
VELUX ACTIVE derece sensörünün, odadaki başka bir termometrenin ölçümünden farklı olması yanlış yere monte edilmesinden kaynaklanıyor olabilir. Sensörün doğrudan güneş ışığına, ısıtma ekipmanı üzerine, perde arkasına veya açık bir pencere ya da kapının yanına yerleştirilmediğinden emin olun. Sensörü çıkarın ve farklı bir yere monte edin.
Nem, odanızın duvarına monte edilen bina içi iklim sensörüyle ölçülür. Nem ölçümü her 20 saniyede bir yapılır ve ± %3 doğruluk payıyla %0-100 aralığını ölçer.
Odanın karbondioksit (CO2) düzeyi, odanızın duvarına monte edilen bina içi iklim sensörüyle ölçülür. CO2 ölçümü her 5 dakikada bir yapılır ve 0-5000 ppm aralığını ölçer.
Uygulamanızda hiçbir sensör ölçümü gösterilmiyorsa pili bitmiş veya iletişim sorunu olabilir.
 
İlk önce sensörün pil düzeyini kontrol edin.
- Uygulamayı açıp "Ayarlar > Ev yönetimi > Oda > Sensör anahtarı > Pil düzeyi"ne giderek sensör pil düzeyini kontrol edin.
- Pilleri çıkarın, takmadan önce birkaç saniye bekleyin ve ardından anahtarın ön kısmındaki LED'in yanıp söndüğünden emin olun.
 
Daha sonra, sensör ile ağ geçidi arasındaki radyo sinyali kalitesini kontrol edin.
- Uygulamayı açıp "Ayarlar > Ev yönetimi > Oda > Sensör anahtarı > Radyo sinyali"ne giderek sensör radyo sinyali kalitesini kontrol edin.
- Sensörü, ağ geçidine daha yakın bir yere taşıyın.
VELUX pencerenizle (veya motor setiyle) sağlanan yağmur sensörü, motor kontrolüne doğrudan bağlıdır. Yağmur tespit edildiğinde uygulamaya hiçbir bilgi aktarılmaz ve pencere kapanır (yağmurun tespit edilmesi, pencere açıcı tarafından yerel olarak ele alınır). VELUX ACTIVE uygulaması yalnızca yağmur yağarken pencerenin (motor) açılması durumunda yağmur uyarısı verir.

Sensör değerlerinizin bazıları veya hepsi eksikse sensörünüze ulaşılamıyor olabilir (bu durum uygulamada belirtilir). Lütfen sensör pillerini kontrol edin ve gerekirse değiştirin. Yalnızca karbondioksit (CO2) değeriniz eksikse ancak nem ve sıcaklık düzeyleri doğru şekilde gösteriliyorsa ölçümün görünmesi için 5-10 dakika bekleyin. CO2 düzeyi yalnızca 5 dakikada bir ölçülür ve bu durum, pil değişiminden sonra meydana gelebilir.

Bu işlemlerden hiçbiri sensör değerlerinin görünmesini sağlamazsa sensörünüzün değiştirilmesi gerekebilir.

Not: Sensörün kalibrasyonu nedeniyle ilk kurulumdan sonra 12 saate kadar CO2 ölçümleri görüntülenmez.

Sensör ve başlatma anahtarı, normal çalışma koşullarında 2 yıl pil ömrüne sahiptir. Sensör ve başlatma anahtarı, düşük pil evresine girdikten sonra 7 güne kadar tüm işlevlerini yerine getirir.

Verilerim

VELUX ACTIVE kurulumu sırasında, e-posta ve şifreyle birlikte bir hesap oluşturmanız istenir. E-postanız, güvenli bir bulut sunucusunda saklanır. VELUX, parolanıza erişemez. VELUX ağ geçidinizi Apple HomeKit aracılığıyla kuruyorsanız hiçbir veri saklanmaz.
 
VELUX ACTIVE uygulamasıyla kuruyorsanız hizmet ve ürün optimizasyonu amaçlarıyla ağ geçidi ve sistem kurulumunuzla ilgili verileri depolarız.
 
Hesabınız etkin olduğu süresi ve ürünlerin bağlantısı kesildikten sonraki 6 ay boyunca kişisel verilerinizi saklarız.
 
Hangi kişisel verileri sakladığımızla ilgili tam bir genel bakış için lütfen VELUX ACTIVE Gizlilik Politikası'na bakın.
VELUX ACTIVE verileri, NETATMO tarafından yönetilen güvenli bir veri merkezinde depolanır. Verilere yalnızca VELUX A/S, NETATMO ve yerel VELUX satıcı şirketiniz erişebilir. Veri merkezi AB'de bulunur.
VELUX ACTIVE verileri VELUX A/S, NETATMO ve belirli bir ölçüde yerel VELUX satıcı şirketiniz tarafından görüntülenemez.
VELUX ACTIVE, bina içi ikliminizi etkili bir şekilde düzenleyebilmek için veriler toplar. Veriler, hizmet ve ürün optimizasyonu amaçları ve izin verirseniz pazarlama amaçlarıyla kullanılır. Hangi kişisel verileri sakladığımızla ilgili tam bir genel bakış için lütfen VELUX ACTIVE Gizlilik Politikası'na bakın
Sakladığımız kişisel verilerle ilgili bir rapor görmek isterseniz lütfen iletişime geçin: active-support@velux.com
E-posta adresinizi ve ev, oda, pencere, perde ve panjurların adlarını VELUX ACTIVE uygulamasında değiştirebilirsiniz. Başka sorularınız varsa lütfen iletişime geçin: active-support@velux.com
VELUX tarafından saklanan bilgilerin silinmesini istiyorsanız VELUX ACTIVE hesabınızın silinmesi için bir istek oluşturmanız gerekir. Ağ geçidinizi sıfırladığınızda VELUX ACTIVE Gizlilik Politikası'nda tanımlanan süreç için kişisel verilerinizi sileriz. Bilgilerin derhal kaldırılmasını isterseniz lütfen iletişime şu adresle iletişime geçerek silinme isteğinde bulunun: active-support@velux.com. Daha fazla ayrıntı için lütfen VELUX ACTIVE Kullanım Şartları'na bakın.

VELUX Group, verilerin heklenmesi ve kötüye kullanılması gibi olayları önlemeyi taahhüt eder. Bunu sağlamak için, VELUX ACTIVE tarafından toplanan verileri korumak için tasarlanmış çok sayıda teknik, idari ve fiziksel güvenlik mekanizması uyguladık. Lütfen, verilerinizi korumaya yönelik tüm çabalarımıza rağmen, hiçbir güvenlik çözümünün mükemmel ve geçilmez olmadığını  unutmayın.

Eğer her şeye rağmen, herhangi bir kişisel veri sorununu, şüpheli bir ihlali, bir bilgi teknolojileri meselesini veya VELUX ACTIVE ile ilgili benzerleri gözlemlerseniz, lütfen aşağıdaki bilgileri buraya gönderin. 
  1. Olay ve açıklama türü (ne gözlemlediniz?)
  2. Olay ne zaman gerçekleşti?
  3. Nerede gözlemlediniz? (Hangi web sayfalarında, sayfalarda veya benzeri)
  4. Bireyler etkilendi mi? (veri sızıntısı bireyler hakkında kişisel bilgiler içeriyor mu? Varsa kim?)
  5. Bu olay hakkında kim bilgilendiriliyor?

Sorulara derhal cevap veriyor olacağız.

Gizliliğiniz ve güvenliğiniz, aşağıdaki önerilerimizi izlediğinizde Android uygulamanızdaki Telefon Güvenliği özelliği ile korunur. iOS farklı bir sistem üzerinde çalıştığı için bu durum yalnızca Android kullanıcıları içindir.

Veri gizliliğiniz bizim için çok önemlidir. Güvenlik açıkları, veri gizliliğiniz için tehdit oluşturabilir. Telefonunuzun güvenliğini artırmak için uygulamada öneriler sunuyoruz. Telefonunuzun güvenliğini en üst düzeye çıkarmak için ipuçlarımızı izleyin. Ayrıca, telefonunuzun Android sürümünü yükseltmeyi de unutmayın.

1. Ekran şifresini veya desenini kilitleyin:
Kilit ekranı desenine veya koduna sahip olmak, kişilerin uygulamalarınıza ve parolalarınıza erişmesini engeller. Telefonunuzun kilidini açmak için bir şifre veya desen belirlemenizi kesinlikle öneririz.

2. Yönetici erişim:
Telefonunuz yönetici modundaysa, herhangi bir uygulamanın sistemdeki diğer uygulamalara erişmesine izin verir. Standart dağıtım modunu (unroot) kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

3. Resmi olmayan uygulama veya yanlış sertifika:
Google Play'den başka bir yerde bir VELUX ACTIVE uygulaması bulabilirsiniz. Resmi olmayan bir uygulama, resmi uygulama kadar güvenilir olmayabilir. Resmi olmayan uygulamayı kaldırmanızı ve resmi uygulamayı Google Play'den yüklemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

4. Telefonun sistem güncellemesi:
Güvenlik tehditlerinden koruduğu için en son sistem güncellemesini telefonunuza yüklemenizi şiddetle tavsiye ederiz.
 

HomeKit

Apple HomeKit'i Siri (Apple'ın ses asistanı) aracılığıyla VELUX ürünlerinizi kontrol etmek için kullanabilirsiniz. Pencerenizi açmak, perdeleri açma veya evinizin geçerli hava kalitesi durumunu öğrenmek için sesinizi kullanın. Apple HomeKit, VELUX ürünlerini ve diğer HomeKit uyumlu cihazlarınızı bağlamak için senaryolar yaratmanızı sağlar.
Apple HomeKit, VELUX çatı pencerelerinizle çalışmıyorsa veri senkronizasyonunu kontrol edin:
- Ağ geçidinin bağlantısını en az 30 saniye boyunca kesin (prizden çıkarın) ve yeniden bağlayın.
- Aynı Apple hesabını kullanan tüm bağlı cihazlarda iCloud senkronizasyonunun tamamlanmasını bekleyin.
 
iPhone'unuzu şarj aletine bağlayıp yeniden başlatarak senkronize olmaya zorlayabilirsiniz. İşe yaramazsa HomeKit konfigürasyonu sıfırlamanız ve yeniden bağlamanız gerekir.
HomeKit, Apple'ın sağladığı ve tasarladığı güvenli, yerel bir protokole dayanır. Apple HomeKit, evde olmanızı ve Wi-Fi ağına bağlı olmanızı gerektirir. VELUX ACTIVE bunun güvenli olduğunu düşünür ve Apple HomeKit komutu verildiğinde evinizin kilidini açar. Apple ev hub'ı kullanıyorsanız (Apple TV veya iPad gibi) HomeKit'e yalnızca evden uzaktaysanız erişebilirsiniz.
 
Not: Evinizin kilidinin açılmasına neden olabileceği için evden uzaktayken HomeKit'i kullanıyorsanız dikkatli olun.
Evinizden uzaktayken (evinizin Wi-Fi ağına bağlı değilseniz) Siri ve Apple HomeKit ile ürünlerinizi kontrol etmek için HomeKit ev hub'ı olarak bir cihazı ayarlamanız gerekir. Bu cihaz şunlar olabilir:
 - tvOS 10 veya üzeri Apple TV4.
 - iOS 10 veya üzeri iPad.
Ana ekran tuşuna veya yan tuşa basarak ya da "Hey Siri" diyerek Siri ses kontrolünü kullanabilirsiniz. Cihazınızda "Hey Siri" komutunu kullanmak için "Ayarlar > Siri ve Arama > "Hey Siri"yi dinleme"ye girerek etkinleştirmeniz gerekir.
 
İpucu : Odalarınızı ve ürünlerinizi adlandırırken ürün adının içinde oda türünün geçmemesine dikkat edin; aksi takdirde adlandırma karışıklığına neden olabilir. Oda türü adlarını (Banyo, Mutfak vb.) odalar, ürün türü adlarını (Pencere, Perde) ürünler için kullanın. Bu, Siri (Apple HomeKit) sesli komutlarıyla da ideal entegrasyon sağlar. Siri'yi (en iyi ses tanıması için) Türkçe olarak kullanıyorsanız en iyi performans için odalarınızı ve ürünlerinizi Türkçe terimlerle adlandırın.
VELUX ACTIVE kurulumu sırasında, cihazınızın kamerasıyla HomeKit kurulum kodunu taramanız istenir.
 
8 rakamlı Apple HomeKit kodunu (xxx-xx-xxx) şurada bulabilirsiniz:
- Ağ geçidinizin arkasındaki etiket.
- Ambalajla teslim edilen Hızlı Başlangıç Kılavuzunun son sayfasında.
 
Cihazın kamerasıyla tarayamazsanız kodu manuel olarak da girebilirsiniz.
 
İlk kurulum sırasında HomeKit'i yapılandıramazsanız "Ayarlar > Ev yönetimi > Ağ geçidi > HomeKit'i kur"u seçmeniz yeterlidir.
HomeKit aksesuarlarının kontrolünü iOS 10 ve üzeri kullanan ve iCloud'da oturum açmış olan diğer kişilerle paylaşabilirsiniz.
 
Kontrolü paylaşmak için, daveti gönderirken evde olmanız ya da evinizde bir ev hub'ı kurulmuş olması gerekir.
 
VELUX ACTIVE with NETATMO uygulamasında "Ayarlar > Ev yönetimi > HomeKit > Davet Et"e gidin.
 
Apple Home uygulamasında sol üst köşedeki "ok simgesini" bulun > Davet Et > Kişinin iCloud ile kullandığı Apple ID'sini gir > Davet Gönder".

Evet, Apple HomeKit kullanarak ağ geçidini kurabilirsiniz (VELUX ACTIVE with NETATMO uygulamasıyla kuramazsınız). Lütfen bu bağlantıda verilen talimatları takip edin.

Not: Bu kurulumlar için yalnızca Apple HomeKit tarafından sağlanan işlevleri ve Apple Home uygulamasını kullanabilirsiniz. ACTIVE otomatik algoritmaları, Apple HomeKit'e dahil değildir ve yalnızca VELUX ACTIVE uygulaması kullanılarak erişilebilir.

Ağ geçidinizin HomeKit eşlemesini sıfırlarken şunları kaldırırsınız:

- Ağ geçidi ve yönlendiriciniz arasındaki Wi-Fi bağlantısı
- Ağ geçidinizin HomeKit eşlemesi

VELUX ürünleri, sensör ve başlatma anahtarı eşlemesi değişmeden kalır. 
HomeKit ayarlarına sıfırlamak için: 

- Dişli simgesi bulunan düğmeye basın ve basılı tutun.
- LED kırmızı renkte yanıp sönerken düğmeyi bırakın ve sıfırlamayı doğrulamak için hemen yeniden basın
- Ağ geçidi artık sıfırlanır ve otomatik olarak yeniden başlar
- LED ışığı beyaz yanıyorsa ağ geçidiniz, yeni HomeKit eşlemesine hazırdır.
- Home uygulamanızı açın ve ağ geçidini HomeKit'e yeni aksesuar olarak ekleyin
İnternet sağlayıcınızı değiştirmeniz gerekirse Wi-Fi yapılandırmanızı güncelleştirebilirsiniz. 
Wi-Fi güncelleştirmesi için:

- Dişli simgesi bulunan düğmeye basın ve basılı tutun.
- LED'in beyaz olarak yanıp söndüğünü gördüğünüzde düğmeyi bırakın
- Cihazınızın iOS ayarlarını ve "Wi-Fi" bölümünü açın
- “YENİ CİHAZ KUR …” bölümünde ağ geçidinizi seçin 
- Wi-Fi yapılandırmasını güncelleştirmek için talimatları izleyin