Download guides for roof window use and maintenance

Download the care and operating instructions for your roof window as a PDF here. To do this, you need some information that you can find on the type plate of your VELUX roof window.
Roof windows - wood (GGL/GGL62/GPL/GHL/GLL/GZL)
Roof windows - polyurethane (GGU/GPU/GHU)
For uninhabited spaces (GVT)

VELUX çatı pencerenizi nasıl tanımlarsınız:

1968 sonrasında üretilen tüm VELUX çatı pencerelerinde, üst kanadın sağ köşesinde havalandırma kapağının arkasında yer alan ve pencere hakkında tam bilgi veren bir tür işareti bulunur.

1. Tür
2. Boyut
3. Seçenek
4. Üretim kodu

Ahşap bakımı

Ağaca fabrikada temel işlemler uygulanmış ve yüzey kaplaması yapılmıştır, genel ev temizlik maddeleriyle temizlenebilir. En az dört yılda bir veya gerekli olduğunda ağaç işlem görmelidir.  Yüksek ısı, yoğun güneş ışığı ve/veya özellikle yüksek neme (örn. mutfak veya banyo pencereleri) maruz kalan pencereler en az iki yılda bir işlem görmelidir.

Yüzey bakımı: Yüzey işlemlerini temizleme (vernik veya boya). Yüzeyin temiz ve kuru olduğundan emin olun ve ağaca astar uygulayın. Kuruduğunda bir kat su bazlı akrilik vernik/boya uygulayın (üreticinin talimatlarına mutlaka uyun). Vernik/boya zarar görmüşse etkilenen alanlara aynı yöntemle müdahale edin. VELUX orijinal vernik veya boya içeren bir onarım kiti sunar.

Contaların kuruyarak/sertleşerek işlevlerini yitirmesini önlemek amacıyla ağaca işlem uygularken vernik/boya ile temas etmemeleri için contaların üzerinin örtülmesi gerekir.

Camı temizleme

Dış camı temizlemek için kanadı 180 derece döndürün. Sürgü kilit kaydırılarak yan çerçevenin alt tarafındaki burca takılmalıdır; böylece kanat yerine sabitlenir. Bu güvenlik özelliği sayesinde temizlik için ilki elinizi de serbestçe kullanabilirsiniz. Camı yumuşak, temiz ve lif bırakmayan bez/güderi/aşındırıcı olmayan sünger veya temiz, metal olmayan pencere çekpasıyla temizleyin. Camı temizlemek için sadece temiz su genellikle yeterli olur. Zaman zaman aşındırıcı olmayan ev temizlik malzemeleri de kullanılabilir. Yumuşak su cam temizliği için en uygun sudur. Bu nedenle suyu sert olan bölgelerde suyu yumuşatmak için az miktarda deterjan ekleyin veya temizlikten sonra camda kalan suyun tamamını silin.

  • Camın silikonla temas etmesinden kaçının 
  • Aşındırıcı parçacık içeren hiçbir temizleme ürününü kullanmayın 
  • Camı temizlemek için kimyasal ürünler kullanmayın 
  • Takılar dahil olmak üzere her türlü keskin veya aşındırıcı nesnenin cama temas etmesinden kaçının 
  • Camı ıslatmadan camdaki kirleri temizlemeye çalışmayın 
  • Camın bulunduğu alanda bir çalışma yapılacağı zaman, zararlı ve aşındırıcı bileşenlerden kaynaklanacak sıçrama veya lekelenmelerden koruma amacıyla camı temiz bir plastikle örtün 

Hava filtresini temizleme

Etekliği temizleme

Yağmur suyunun serbestçe akabilmesi için pencere etekliğinde biriken yapraklar ve diğer kalıntılar yılda en az bir kez temizlenmelidir.

Kar ve buz

Yoğun kar yağışı ve uzun süreli soğuk havayla karşılaşılan bölgelerde, çatıda çok miktarda kar ve buz birikebilir ve VELUX çatı penceresi uzun süre boyunca kar ve buz altında kalabilir. 

Sıcaklık tekrar yükselmeye başladığında genellikle önce penceredeki kar ve buz erimeye başlar.

Eriyen suyun çatıdan ve çatıyı çevreleyen kanallardan tahliye olduğundan emin olunması önemlidir.

Yoğuşma

Pencere camlarınızda yoğuşma olması odayı daha sık havalandırmanız gerektiğine işaret eder. Pencere camınızda su yoğunlaşmasını önlemenin en iyi yolu odayı düzenli olarak havalandırmaktır.

Nem miktarını sınırlayın:
  • Mümkünse çamaşırlarınızı evin içinde kurutmayın. 
  • Mutfak ve banyo kapılarını kapatın. 
  • Odanızı düzenli olarak günde en az üç veya dört kez beş dakika havalandırın
  • Mümkünse en az 20°C olmak kaydıyla oda sıcaklığını sabit tutmaya çalışın.